Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šefu Milovog kabineta plata veća nego sudiji * Razbijaju PUPI da napadnu DF * Radomana traže zbog ranjavanja Makaze * Neko slavi junake, a neko okupatore * Fizika kao stil života * Baklje i zastave za slavne pretke * Srušen spomenik Mao Cedungu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-01-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-01-06 VLADA PROŠIRILA SPISAK PRIVREDNIH DRUŠTAVA KOJIMA JE ROK ZA PRIBAVLJANJE INTEGRISANE DOZVOLE PRODUŽEN DO 2018. GODINE
Termoelektrana Pljevlja jedan od najvećih zagađivača Vlast aminuje trovanje građana Država je na ovom primjeru još jednom pokazala nemoć da sprovede zakone koje je donijela – smatra Aleksandar Perović Ovaj potez Vlade jedan je od onih koji navode na sumnju da je privatizacija takozvane krupne industrije u Crnoj Gori sprovedena uz visoku korupciju i debelo ugrađivanje pojedinaca iz vrha vlasti – kaže Vladislav Bojović
Dan - novi portal
Vla­da Cr­ne Go­re pro­ši­ri­la je spi­sak za­ga­đi­va­ča ko­ji­ma je do­zvo­li­la da do 1. ja­nu­a­ra 2018. go­di­ne ne­kon­tro­li­sa­no za­ga­đu­ju ži­vot­nu sre­di­nu, pa se iz­mje­nom i do­pu­nom pro­gra­ma usa­gla­ša­va­nja po­je­di­nih pri­vred­nih gra­na sa Za­ko­nom o in­te­gri­sa­nom spre­ča­va­nju i kon­tro­li za­ga­đi­va­nja ži­vot­ne sre­di­ne na­šlo i pred­u­ze­će DOO „Ko­vač­ni­ca u ste­ča­ju“. Pre­ma pret­hod­nom pro­gra­mu, „Ko­vač­ni­ce“ ni­je bi­lo na spi­sku iz­u­ze­tih za­ga­đi­va­ča. Su­prot­no stan­dar­di­ma iz obla­sti za­šti­te ži­vot­ne sre­di­ne i eko­lo­gi­je, Vla­da je ami­no­va­la šte­tu ko­ju po pri­ro­du i ži­vo­te gra­đa­na ­či­ne „Pan­to­mar­ket u ste­ča­ju – Svi­njo­goj­ska far­ma“ Spuž, „To­šče­lik“ Nik­šić, „KAP u ste­ča­ju“ Pod­go­ri­ca, Ter­mo­e­lek­tra­na (TE) Plje­vlja i „Ko­vač­ni­ca“ Pod­go­ri­ca.
Iz­mje­na­ma Za­ko­na o in­te­gri­sa­nom spre­ča­va­nju i kon­tro­li za­ga­đi­va­nja ži­vot­ne sre­di­ne ko­je su usvo­je­ne pro­šle go­di­ne, naj­ve­ćim za­ga­đi­va­či­ma je pro­du­žen rok do 1. ja­nu­a­ra 2018. go­di­ne da pri­ba­ve in­te­gri­sa­nu do­zvo­lu, bez ko­je, oči­to sa­mo na pa­pi­ru, ni­je do­zvo­ljen rad po­stro­je­nja či­je ak­tiv­no­sti mo­gu bi­ti štet­ne po ži­vot­nu sre­di­nu. Pri­je iz­mje­na za­ko­na, sva ova pred­u­ze­ća su ne­sme­ta­no ra­di­la bez na­vod­no oba­ve­zne do­zvo­le i na­kon po­sta­vlje­nih im ro­ko­va, a da za to ni­je­su sno­si­la ni­ka­kve sank­ci­je. Ta­ko je na pri­mjer rok za pri­ba­vlja­nje in­te­gri­sa­ne do­zvo­le Svi­njo­goj­skoj far­mi bio jul 2013, nik­šić­koj Že­lje­za­ri jul 2014, a KAP-u i TE ja­nu­ar 2015. go­di­ne. Na­kon što ni­je­su pri­ba­vi­li neo­p­hod­nu do­zvo­lu, Vla­da se po­tur­di­la da uči­ni ustu­pak naj­ve­ćim za­ga­đi­va­či­ma pa im je pri­mar­no htje­la omo­gu­ći­ti da o in­te­gri­sa­noj do­zvo­li ne mi­sle do 1. ja­nu­a­ra 2020. go­di­ne. Pod pri­ti­skom jav­no­sti na­knad­no su pred­lo­ži­li iz­mje­ne za­ko­na ko­ji­ma je rok za pri­ba­vlja­nje do­zvo­le pro­du­žen do 2018.
KAP-om i Ko­vač­ni­com upra­vlja nik­šić­ka kom­pa­ni­ja Uni­prom, či­ji je vla­snik Ve­se­lin Pe­jo­vić, po osno­vu ugo­vo­ra o po­slov­no-teh­nič­koj sa­rad­nji. To­šče­lik je vla­sni­štvo tur­ske kom­pa­ni­je ko­ja je ku­pi­la Že­lje­za­ru za ne­što vi­še od 15 mi­li­o­na eura. Vla­snik TE Plje­vlja je Elek­tro­pri­vre­da Cr­ne Go­re (EPCG), ko­ja se na­la­zi u ve­ćin­skom vla­sni­štvu dr­ža­ve i ita­li­jan­ske kom­pa­ni­je A2A.
Funk­ci­o­ner De­mo­krat­ske na­rod­ne par­ti­je (DNP) i po­sla­nik De­mo­krat­skog fron­ta (DF) Vla­di­slav Bo­jo­vić ka­zao je za „Dan” da se Vla­da, umje­sto da pre­ko svo­jih in­spek­cij­skih or­ga­na strikt­no spro­vo­di za­ko­ne i ka­žnja­va za­ga­đi­va­če, do­sje­ti­la da le­ga­li­zu­je na­sta­vak tro­va­nja cr­no­gor­skih gra­đa­na od stra­ne naj­ve­ćih in­du­strij­skih za­ga­đi­va­ča.
– Ovaj po­tez Vla­de je je­dan od onih ko­ji na­vo­de na sum­nju da je pri­va­ti­za­ci­ja ta­ko­zva­ne krup­ne in­du­stri­je u Cr­noj Go­ri spro­ve­de­na uz vi­so­ku ko­rup­ci­ju i de­be­lo ugra­đi­va­nje po­je­di­na­ca iz vr­ha vla­sti. Po sve­mu su­de­ći, u to ugra­đi­va­nje je ura­ču­na­ta i pre­u­ze­ta oba­ve­za vla­da­ju­ćih struk­tu­ra da to­le­ri­šu no­vim vla­sni­ci­ma pri­vred­nih su­bje­ka­ta dra­stič­no kr­še­nje za­ko­na i kri­vič­na dje­la pro­tiv ži­vot­ne sre­di­ne i zdra­vlja gra­đa­na – oci­je­nio je Bo­jo­vić.
On sma­tra da su no­si­o­ci vla­sti vi­še pu­ta po­ka­za­li da im zdra­vlje obič­nih gra­đa­na ne zna­či ni­šta i da za njih ne­ma ni­ka­kvu vri­jed­nost.
– O to­me ubje­dlji­vo go­vo­ri eko­lo­ška si­tu­a­ci­ja u Plje­vlji­ma ko­ja se iz go­di­ne u go­di­nu po­gor­ša­va, ali i na dru­gim mje­sti­ma ši­rom Cr­ne Go­re. Sa­mo di­vlje de­po­ni­je in­du­strij­skog ot­pa­da Rud­ni­ka uglja i Ter­mo­e­lek­tra­ne u Plje­vlji­ma, ko­je su bu­kval­no za­u­sta­vi­le je­di­ni put za pro­tok či­stog va­zdu­ha, do­volj­ne su da tu­ži­la­štvo po­kre­ne is­tra­gu i utvr­di kri­vič­nu od­go­vor­nost od­go­vor­nih li­ca. Me­đu­tim, ka­ko vi­di­mo, tu­ži­la­štvo upor­no iz­bje­ga­va da dje­lu­je u ovoj obla­sti, i pro­sto kao da ig­no­ri­še po­sto­ja­nje po­gla­vlja kri­vič­nog za­ko­ni­ka u ko­me su de­fi­ni­sa­na kri­vič­na dje­la pro­tiv ži­vot­ne sre­di­ne i zdra­vlja gra­đa­na – na­veo je on.
Iz­vr­šni di­rek­tor Eko­lo­škog po­kre­ta „Ozon” Alek­san­dar Pe­ro­vić upo­zo­ra­va da je ogrom­na eko­nom­ska i eko­lo­ška šte­ta ko­ja na­sta­je zbog ustu­pa­ka dr­ža­ve pre­ma in­du­strij­skim za­ga­đi­va­či­ma. On pod­sje­ća da je Svjet­ska ban­ka da­la 50 mi­li­o­na eura za sa­na­ci­ju ne­kih „cr­nih“ ta­ča­ka u Cr­noj Go­ri, na­po­mi­nju­ći da se ta ci­fra od­no­si na sa­ni­ra­nje sa­mo jed­nog di­je­la.
– To do­volj­no go­vo­ri o to­me ko­li­ko to ko­šta – ka­že Pe­ro­vić za „Dan“.
On is­ti­če da je dr­ža­va na ovom pri­mje­ru još jed­nom po­ka­za­la ne­moć da spro­ve­de za­ko­ne ko­je je do­ni­je­la.
– Ne­ke od tih fir­mi ni­je­su ni kre­nu­le u pro­ces pri­ba­vlja­nja in­te­gri­sa­ne do­zvo­le, iako je to tre­ba­lo uči­ni­ti znat­no ra­ni­je ne­go što je bi­lo de­fi­ni­sa­no ro­ko­vi­ma. S ob­zi­rom na to da se na spi­sku na­la­ze i no­va pred­u­ze­ća, po na­ma ni­je ni­ka­kav znak da će dr­ža­va i ovo­ga pu­ta is­po­što­va­ti za­ko­ne jer ko­li­ko vi­di­mo KAP, Že­lje­za­ra i TE na­sta­vlja­ju na isti na­čin bez ne­ke ve­li­ke že­lje da in­te­gri­sa­nu do­zvo­lu pri­ba­ve na vri­je­me. Ako dr­ža­va ne bu­de pro­ak­tiv­na i ako već sa­da ne sta­vi do zna­nja in­du­strij­skim za­ga­đi­va­či­ma da je in­te­gri­sa­na do­zvo­la neo­p­hod­na, te tri go­di­ne će vrlo br­zo pro­ći, pa će­mo opet vje­ro­vat­no ima­ti ne­ku iz­mje­nu i do­pu­nu za­ko­na i u stva­ri ni­šta se ne­će de­si­ti – sma­tra Pe­ro­vić.
On is­ti­če da in­du­strij­ski za­ga­đi­va­či tre­ba da bu­du svje­sni to­ga da u Cr­noj Go­ri tre­ba da funk­ci­o­ni­šu kao i u svim ze­mlja­ma u svi­je­tu, a to je da pri­li­kom pro­ce­sa pr­o­iz­vod­nje po­štu­ju stan­dar­de iz obla­sti ži­vot­ne sre­di­ne.
– S ob­zi­rom na to da je ri­ječ o za­sta­re­lim, pr­lja­vim teh­no­lo­gi­ja­ma mi­sli­mo da će bi­ti te­ško naj­ve­ćim in­du­strij­skim za­ga­đi­va­či­ma da do­đu do in­te­gri­sa­nih do­zvo­la. Sve će se sve­sti na iz­ra­du ne­kih ela­bo­ra­ta i rje­še­nja na pa­pi­ru i sum­njam da će nji­ho­vi vla­sni­ci iz­dvo­ji­ti sred­stva da is­po­štu­ju sve stan­dar­de – na­veo je Pe­ro­vić.
Po za­ko­nu, bez in­te­gri­sa­ne do­zvo­le ni­je do­zvo­ljen rad po­stro­je­nja či­je ak­tiv­no­sti mo­gu bi­ti štet­ne po ži­vot­nu sre­di­nu.
Nje­nim iz­da­va­njem se pod­ra­zu­mi­je­va da je pro­iz­vo­đač uskla­dio svoj rad sa eko­lo­škim stan­dar­di­ma.
A.T.


Pljuštale i žalbe

Na spi­sku pred­u­ze­ća ko­ja je tre­ba­lo da svoj rad uskla­de sa Za­ko­nom o spre­ča­va­nju i kon­tro­li za­ga­đe­nja bi­lo je i po­stro­je­nje Alu-lajn Moj­ko­vac, ko­je je do­bi­lo IPPC do­zvo­lu (in­te­gri­sa­na do­zvo­la) od lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve, dok su Po­li­eks Be­ra­ne i Liv­ni­ca GA­TI Nik­šić od­lu­kom Vla­de iz de­cem­bra 2013. uklo­nje­ni iz pro­gra­ma.
Po­stro­je­nje KAP-a pre­da­lo je za­htjev za do­bi­ja­nje do­zvo­le, ali je vra­ćen zbog ne­pot­pu­ne do­ku­men­ta­ci­je i zbog pro­ce­sa pri­va­ti­za­ci­je te kom­pa­ni­je. Že­lje­za­ra Nik­šić ni­je u za­kon­skom ro­ku pre­da­va­la za­htjev za iz­da­va­nje in­te­gri­sa­ne do­zvo­le nad­le­žnom or­ga­nu, što ni­je ura­dio ni Pan­to­mar­ket – svi­njo­goj­ska far­ma u Spu­žu. Do­ku­men­ta­ci­ju za iz­da­va­nje do­zvo­le pod­ni­je­la je i TE Plje­vlja, ali je ta­ko­đe vra­ća­na zbog ne­pot­pu­ne do­ku­men­ta­ci­je. Ova kom­pa­ni­ja je dr­ža­vi upu­ći­va­la i mol­bu za pro­du­že­nje ro­ka za do­pu­nu za­htje­va za in­te­gri­sa­nu do­zvo­lu jer su „u to­ku ak­tiv­no­sti glav­nih ak­ci­o­na­ra (Dr­ža­va Cr­na Go­ra i kom­pa­ni­ja A2) oko od­lu­či­va­nja o pro­jek­tu no­vog blo­ka TE „Plje­vlja“ II na po­sto­je­ćoj lo­ka­ci­ji“.
TE se u svom za­htje­vu pre­ma nad­le­žni­ma po­zva­la i na od­lu­ku Mi­ni­star­skog sa­vje­ta ener­get­ske za­jed­ni­ce iz ok­to­bra 2013. o pri­mje­ni Di­rek­ti­ve 2001/80/EC o ogra­ni­če­nju emi­si­ja od­re­đe­nih za­ga­đi­va­ča u va­zduh od stra­ne ve­li­kih po­stro­je­nja za sa­go­ri­je­va­nje. Pre­ma toj od­lu­ci, u pe­ri­o­du 2018. do 2024. in­sta­la­ci­ja­ma po­put po­sto­je­ćeg blo­ka TE Plje­vlja mo­glo bi da bu­de do­di­je­lje­no iz­u­ze­će od po­što­va­nja gra­nič­nih vri­jed­no­sti emi­si­ja (sum­por ok­si­da i ok­si­da azo­ta) pod uslo­vom da ope­ra­ter in­sta­la­ci­je naj­ka­sni­je do 31. de­cem­bra 2015. pod­ne­se nad­le­žnom or­ga­nu pi­sa­nu iz­ja­vu da ne­će ra­di­ti du­že od 20.000 rad­nih sa­ti, po­čev­ši od 1. ja­nu­a­ra 2018. i naj­ka­sni­je do 31. de­cem­bra 2023. go­di­ne.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"